HPV Aşısı

HPV Aşısı

Jinemed Sağlık Merkezleri ‘Koruyucu Hekimlik’ ve ‘Kanıta Dayalı Tıp’ felsefesiyle dünyadaki son gelişmeleri yine anında sizlerle paylaşmayı görev bilmiştir.
 
Rahim ağzı kanseri, kadında memeden sonra en yaygın kanser türüdür. Cinselliğin başlamasıyla birlikte 6 ayda bir kontrol şarttır.

Cinsel ilişki, umumi tuvalet ve jakuzi gibi yollarla geçen rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünü yok eden aşı 2007’de Türkiye’de piyasaya sürülecektir.

Amerika'da 'pap smear' testi ilk cinsel temastan sonra hemen yapılıyor. Türkiye'de bir kadına bu test ancak 35 yaşlarında uygulanıyor. Hâlbuki bu test ilk cinsel deneyimden hemen sonra yapılması gerekiyor. Çünkü bu test kanserin önceden tespiti konusunda çok önemli..
 
HPV Aşı Programı belirlenmiştir. 
Dünyada her yıl 400 bin kadının ölümüne yol açan rahim ağzı kanserini önleyen aşı uygulaması her yaş kadında uygulanacaktır. Koruyucu Hekimlik uygulaması ile HPV aşı programı 9-26 yaş grubu kız çocukları da kapsayacaktır. 
 
HPV aşısı soğuk zincir korunarak ve gerekli test ve muayeneler yapıldıktan sonra  ilk doz  0. ay  daha sonra  ikinci doz 2. ay sonra  ve en son doz  da 6. ay sonra  olmak üzere toplam üç doz uygulanır ve toplam 6 ay içinde aşı programı bitirilir. Üçüncü aşı yapıldıktan sonra koruma olayı başlamaktadır.

Asıl hedef HPV virusü ile hiç karşılaşmamış kadınlarda aşı programını tamamlamaktır. Cinsel temas başlamadan veya başlasa dahi  HPV virüsü ile hiç karşılaşılmamış  olgularda, aşı programı tamamlandığı taktirde başarı yüksektir.

HPV virüsünün en sık görülen cinslerine karşı geliştirilen bu aşı, bu cinslerden biri veya ikisi ile karşılaşan kadınlara, diğer cinslerinden korumak amacıyla da uygulanmaktadır.

Aşı sayesinde çok sayıda kadın rahim ağzı kanseri korkusu yaşamayacaktır.

Sağlığınıza önem veriyoruz siz de önem verin.

…. Haydi  Kızlar , Haydi Kadınlar Aşıya….